Terapia najnowocześniejszym lekiem przeciwdepresyjnym - Spravato®

Spravato® jest lekiem zawierającym esketaminę. Został on zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w 2019 roku. Lek jest dostępny w postaci aerozolu do nosa i podawany jest pod nadzorem lekarza lub personelu medycznego w gabinetach zabiegowych.

Spravato® jest wskazane dla osób zmagających się z depresją lekooporną, czyli takich pacjentów, którzy nie uzyskali wystarczającej poprawy w wyniku tradycyjnych terapii.

Jeśli brałeś dwa lub więcej leków przeciwdepresyjnych i nadal odczuwasz objawy depresji to znaczy, że możesz chorować na depresję lekooporną.

Czym jest Esketamina?

Esketamina to wyjątkowa substancja chemiczna, która stała się znaczącym odkryciem w dziedzinie psychiatrii i terapii zaburzeń nastroju. Esketamina, będąc częścią leku Spravato, wykazuje potencjał w leczeniu depresji lekoopornej i innych zaburzeń nastroju. Esketamina jest stosowana w formie aerozolu do nosa, co czyni ją nowatorskim narzędziem w terapii.

Jak działa Esketamina?

Esketamina jest enancjomerem ketaminy, substancji znanej ze swoich właściwości psychodelicznych. Lek ten działa na receptory glutaminergiczne w mózgu, co prowadzi do szybkiego uwalniania neuroprzekaźników, takich jak glutaminian. To z kolei wpływa na neuroplastyczność mózgu i pomaga w tworzeniu nowych połączeń nerwowych, które mogą pomóc w poprawie nastroju i redukcji objawów depresji.

Dla kogo jest Spravato®?

Spravato jest szczególnie zalecane dla pacjentów chorujących na depresję lekooporną, czyli tych, którzy nie uzyskali wystarczającej ulgi w wyniku tradycyjnych terapii.

Jak wygląda terapia Spravato®?

Terapia Spravato polega na podawaniu leku w formie aerozolu do nosa. Zazwyczaj sesje odbywają się 2 razy w tygodniu na początku terapii, a następnie można ustalić rzadsze wizyty w miarę poprawy stanu pacjenta. Każda sesja trwa zazwyczaj około dwudziestu minut i odbywa się pod nadzorem lekarza. Pacjent pozostaje w gabinecie medycznym przez pewien czas po podaniu leku, aby monitorować ewentualne reakcje/działania niepożądane.

Możliwe działania niepożądane Spravato®

Spravato® jest ogólnie uważane za bezpieczny lek, ale istnieje możliwość wystąpienia przemijających działań niepożądanych. Najczęstsze z nich to uczucie dezorientacji, zawroty głowy, nudności i dyskomfort w jamie nosowej. Te objawy zazwyczaj ustępują po kilku godzinach od podania leku. Lekarz może pomóc w radzeniu sobie z ewentualnymi działaniami niepożądanymi.

Dlaczego warto rozważyć Spravato®

 • Skuteczność: Badania kliniczne potwierdzają, że Spravato® jest wyjątkowo skuteczne w leczeniu depresji lekoopornej. Dla wielu pacjentów stanowi ono ostatnią deskę ratunku i szansę na poprawę nastroju.
 • Szybkie działanie: Spravato® działa znacznie szybciej niż tradycyjne leki przeciwdepresyjne. Już po kilku sesjach można odczuć poprawę nastroju i energii.
 • Bezpieczeństwo: Spravato® jest podawane pod nadzorem lekarza, co minimalizuje ryzyko działań niepożądanych. To bezpieczna i kontrolowana terapia.
 • Dla kogo? Spravato® jest zalecane dla pacjentów cierpiących na depresję lekooporną oraz innych zaburzeń nastroju. Jeśli tradycyjne metody leczenia nie przyniosły rezultatów, Spravato® może być właśnie dla ciebie.

Początek leczenia

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Spravato® konieczna jest wizyta konsultacyjna przeprowadzana przez lekarza specjalistę psychiatrii, wykwalifikowanego w leczeniu lekiem Spravato®. Aby umówić się na konsultację należy skontaktować się z naszą placówką, umówić na rozmowę kwalifikacyjną, gdzie otrzymacie Państwo szczegółowe informacje oraz odpowiedzi na pytania dotyczące terapii lekiem Spravato®.

 

Odezwij się do nas w celu umówienia konsultacji:
tel. +48 690 465 937
mail: kontakt@makmentis.pl

Zbiór pojęć:

 • Depresja lekooporna: definiuje się zwykle jako depresję, w której nie uzyskano zadowalającego efektu po zastosowaniu dwóch lub więcej prawidłowo przeprowadzonych kuracji przeciwdepresyjnych.
 • Terapia farmakologiczna: Leczenie chorób i zaburzeń za pomocą leków farmaceutycznych, takich jak Spravato®, w celu poprawy stanu zdrowia pacjenta.
 • Działania niepożądane: Przemijające lub krótkotrwałe efekty uboczne, które mogą wystąpić w wyniku stosowania leku.
 • Neuroplastyczność mózgu: Zdolność mózgu do zmiany swojej struktury i funkcji w odpowiedzi na doświadczenia, terapie lub inne bodźce.
 • Neuroprzekaźniki: Naturalne substancje chemiczne w mózgu, które przekazują sygnały między neuronami i wpływają na funkcje mózgu.
 • Esketamina: Enancjomer ketaminy, substancji czynnej zawartej w leku Spravato®, stosowanej w leczeniu depresji lekoopornej.
 • Enancjomer: Izomer chemiczny, który ma takie same składniki, ale różni się od siebie w ułożeniu atomów. Esketamina to jeden z enancjomerów ketaminy.
 • Glutaminian: Jeden z głównych neuroprzekaźników w mózgu, który odgrywa istotną rolę w procesach przetwarzania informacji i regulacji nastroju.
 • Receptor glutaminergiczny: Struktura w mózgu, która reaguje na neuroprzekaźniki glutaminergiczne, odgrywając kluczową rolę w regulacji nastroju i funkcji mózgu.

Dodatkowe informacje o terapii esketaminą: